вторник, 26 мая 2015 г.

Похід до магазину з дитиною

1. Готуйтеся до походу в магазин

Перед походом у магазин дуже важливо скласти список покупок і чітко його дотримуватися. Щоб не втрачати багато часу на складання переліку покупок, повісьте список на чільне місце (наприклад, холодильник) і попросіть своїх домочадців вносити до нього доповнення, коли щось закінчилося або знадобилося.

2. Вибирайте правильний час

У годину-пік в супермаркеті може бути божевільню. Дізнайтеся, коли такий час в

П'ять фактів про дитячий шопінг!

1. Більшість батьків йдуть за дитячими товарами в «живі» магазини


Багато сучасних батьків замислюються про покупки онлайн, тобто через Інтернет. Це економить час і кошти. Однак, «холодні» інтернет-покупки не зрівняються з «живими» магазинами, можливістю на власні очі познайомитися з товаром, помацати, помацати, протестувати. Своїми очима побачити такі маленькі дрібнички для новонароджених малюків, розчулюватися крихітним шапочкам і шкарпеточок, надягаючи їх на пальці, відчути м'якість дитячих пледів, пройтися по рядах з колисками, укутаними напівпрозорими балдахінами, прокатати вподобану коляску, представляючи в ній свого сплячого малюка. Емоції, які майбутня мама отримує в дитячому магазині не порівнянні з зручністю покупок через інтернет, не виходячи з дому.

2. Можливість купити все в одному місці приваблює всіх молодих батьків




У сучасному світі з його ритмом життя неймовірно зручно купувати все необхідне в одному

Вплив реклами на дітей


Сьогоднішня реклама в чому спрямована на дитячу аудиторію. Відомо, що чим раніше буде відбуватися вплив на людину, тим глибше цей вплив буде в нього проникати. Багато фахівців у галузі реклами обмежують сьогодні верхню вікову планку цільової аудиторії 45-50 роками. Впливати рекламою на людей більш старшого віку, вважається, нереально, за винятком реклами товарів для людей похилого віку (ліків, протезів та ін.). Навіщо битися головою об стіну, намагаючись дістати аудиторію з давно усталеними поглядами, якщо набагато вигідніше і простіше притягти молоду аудиторію з не сформованими смаками і способом життя ?! Так вважають багато рекламістів. Молоде покоління, виховане, можна сказати, з пелюшок в дусі прихильності до певного бренду, пронесе свою прихильність до нього через усе життя. А рекламні бюджети для цього бренду істотно знизяться з роками, тому що його вже не треба буде формувати, а тільки підтримувати інтерес даного покоління до цього бренду.
Такому підходу є психологічне пояснення.

Як відучити дитину від комп'ютера?


Ви ніколи не звертали увагу на те, що двори порожніють з кожним роком? Стало рідкістю почути завзяті дитячі голоси на майданчику, побачити школярів, які грають у хованки чи козаків-розбійників, не видно веселих дитячих малюнків на асфальті, хлопчаки не ганяти м'яч, як в старі добрі часи. І тільки зовсім малюки возяться в пісочниці під контролем своїх молодих мам. А де ж решта дітей? А всіх, хто старший, давно вже заманив у свої тенета невід'ємний атрибут сучасності - комп'ютер. Звичайна вулична гра з друзями у війну дітям вже не так цікава, куди більш їх приваблюють комп'ютерні 3D стрілянина. Навіщо десь носитися і шукати друзів за кущами, коли можна пограти вдома у зручному кріслі в квест і головоломки. Таким чином, комп'ютер, який багато в чому спростив життя дорослих, забирає у наших дітей дитинство. Ситуацію можна спробувати змінити і відучити дитину від комп'ютера.

Комп'ютер, безсумнівно, цікавий предмет, але користуватися їм краще тільки в міру

Що повинна вміти та робити дитина у 5 років

Вашому малюкові вже виповнилося 5 років. Це означає, що з'явилася гарна можливість своєчасно допомогти дитині розвинути її інтелект. На жаль, деякі батьки недооцінюють можливості саме цього віку, не бачать потреби дитини в новій інформації, розширенні його кругозору, вважаючи, що попереду ще достатньо часу, і займатися з малюком рано. Активно займатися з дитиною починають тільки за рік до школи, і в результаті відбувається упущення часу. Заняття, що проходять у швидкому темпі, коли дитині за короткий період потрібно освоїти великий обсяг нової інформації, ні до чого доброго не приводять. У малюка швидко настає перевтома, що надалі викликає негативне ставлення до навчання.
За допомогою наведених нижче тестів, ви зможете визначити рівень розвитку своєї дитини, виявити, в яких галузях знань він досягає успіху, а які потребують додаткової уваги. А головне, ви зможете перевірити результат виконаної роботи з розвитку малюка і підготувати його до наступного етапу отримання нових знань.

Навколишній світ

-Визначати, яке зараз час року, час доби (ранок, день, вечір)?
- Називати своє ім'я та прізвище. Знати ім'я та прізвище своїх батьків. Знати назву свого міста, вулиці, номер будинку. Знати назва столиці своєї країни. Знати назву нашої планети.
- Знати назви основних професій людей і пояснювати, що роблять люди тих чи інших професій.

Дитина 4 років повинна вміти...


У даному розділі ми допоможемо Вам дізнатися і визначити рівень розвитку вашої дитини, а саме, що повинен знати і вміти робити Ваша дитина у віці від 4 до 5 років.
 Чотири роки - вік, коли дитина, начебто, вже і подорослішав, але, все-таки, ще маленький. У цей період від батьків потрібно максимум делікатності, щоб м'яко і непомітно для дитини коригувати його характер.

Математика

Дитина у віці від 4 до 5 років повинен вміти:
1. Дитина має вміти визначати розташування предметів: праворуч, ліворуч, посередині, вгорі, внизу, ззаду, спереду.
2. Дитина повинна знати основні геометричні фігури (коло, овал, квадрат, трикутник і прямокутник)

Що повинна вміти робити дитина 3 років

Три роки - це важливий етап у психологічному розвитку дитини. Психологи для нього навіть спеціальну назву придумали - "криза трирічного віку". У цьому віці дитина починає відокремлювати себе як особистість від мами. І намагається знаходити нові шляхи взаємодії з батьками.

Приблизно у віці трьох років дитина намагається почати пізнавати світ самостійно - батьки повинні бути готові, що їх янголятко раптово став впертим і намагається все зробити по своєму. Бажано такому упертості не перешкоджати - так зароджується самостійність.А ось ще одну особливість трирічного віку потрібно м'яко, але твердо, припиняти. Ми говоримо про маніпулювання батьками та іншими дорослими. Це маніпулювання може приймати різні форми. Наприклад, істерики, які дитина воліє закочувати при якомога великій кількості глядачів. Так, він може упать на підлогу в магазині і волати, щоб йому купили іграшку. Або "бити" маму чи тата за те, що його намагаються відвести додому. У цьому випадку потрібно спокійно взяти дитину і відвести його туди, де глядачів немає. Також важливо, щоб він не отримав бажане в результаті влаштованого "концерту". 

Що повинна робити й умыти дитина 2 років

Кожен період у розвитку дитини дуже важливий і пов'язаний з тими знаннями, вміннями і навичками, які повинен придбати малюк в тому чи іншому віці.

Хотілося б ще раз звернути увагу батьків на те, що норми розвитку відносяться до більшості дітей, але не до всіх. Адже розвиток кожної дитини індивідуально і залежить від багатьох факторів. Тому не переживайте, якщо в даний момент часу ваш малюк щось не вміє робити: пройде час, і з вашою допомогою він цьому обов'язково навчиться.

Отже, звернемося до того, що ж повинен уміти робити дитина у віці двох років.

Що повинна вміти дитина 1 року

Ось і настав довгоочікуваний момент: ваш малюк відсвяткував свій перший день народження. Цей рік був наповнений хвилюваннями, тривогами і незабутніми моментами щастя. Як же радують батьків придбані крихіткою вміння та навички! Тим не менше, кожна уважна і турботлива мама до цього рубежу задає собі питання: «Що вміє дитина в рік? Не втрачено чи що-небудь важливе? » 

Освоюючи рухові навички, в рік дитина повинна вміти:

- Впевнено стояти без підтримки.
- Ходити з підтримкою дорослого за одну (обидві) руки або самостійно (коли дитина починає ходити).
- Активно повзати (це не відноситься до категорії малюків, котрі не повзають взагалі: такі діти починають ходити досить рано, минаючи етап повзання, що є варіантом норми) (коли малюк починає повзати).
- Повзати по сходах вгору і вниз.

Що повинна знати і вміти дитина 6 - 7 років

Математика.

Дитина повинна знати:
1. Цифри 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9; знаки «+», «-», «=».
2. Як складати і вирішувати завдання в одну дію на додавання і віднімання.
3. Як користуватися арифметичними знаками дій.
4. Як розділити коло, квадрат на дві і чотири рівні частини.
5. Склад чисел першого десятка.
6. Прямий і зворотний порядок числового ряду.
7. Як отримати кожне число першого десятка, додаючи одиницю до попереднього і віднімаючи одиницю з наступного за ним в ряду.
8. Назва поточного місяця, послідовність днів тижня.

Розвиток мови.

1. Будувати складні пропозиції різних видів. Наприклад, складати речення із запропонованих слів: малюнок, дівчинка, малювати, фарбами, хлопці, гірка, санки, кататися, с, на і т.д.

понедельник, 25 мая 2015 г.

Додавання, віднімання та порівняння в межах 6




Розв`яжи приклади
2 + 5 =1 + 6 =3 + 4 =
3 - 2 =6 - 1 =2 - 2 =
1 + 5 =2 + 4 =3 + 2 =
4 - 2 =6 - 2 =3 - 2 =
2 + 4 =1 + 5 =3 + 1 =
5- 2 =6 - 3 =6 - 2 =





Додавання, віднімання та порівняння в межах 5




Розвяжи приклади:
2 + 1 =2 + 2 =2 + 3 =
1 - 1 =3 - 2 =5 - 2 =
1 + 2 =1 + 3 =4 + 1 =
3 - 1 =5 - 1 =3 - 1 =
1 + 1 =1 + 2 =2 + 1 =
2 - 1 =3 - 1 =3 - 2 =





Нахабний кіт

①    Дівчинка сиділа на стільці. Увійшов молодший братик. Дівчинка встала і посадила його на свій стілець.
Прийшов папа. Хлопчик встав і поступився місцем папі. Увійшла мама. Папа встав.
– Сідай будь ласка, – сказав він мамі, і мама сіла. (36 слів)
②   Але тут прийшла бабуся. Мама встала і подала стілець бабусі.
Бабуся сіла, посиділа, та раптом схопилася:
– ай-ай, молоко на плиті втече! Всі кинулися на кухню.
Прийшов кіт, сів на стілець, посидів. Потім розлігся й заснув. (36 слів)
③   Прийшли: дівчинка, братик, папа, мама, бабуся, а кіт навіть не глянув у їхній бік. Зовсім не ворушиться. Вдає ніби нікого не помічає.
Потім кіт повільно підняв голову, лежить собі і поглядає на всіх.
– Брись нечемний кіт! (36 слів)

суббота, 16 мая 2015 г.

Приклади двоцифрові для 1 класу

Запропонуте дитині виконати на час один стовпчик прикладів з двоцифровими числами на додавання та віднімання. А потім зрівняйте який стовпчик прикладів дитини виконала за більш короткий час.
Щоб дитині було цікавіше запопонуйте вирішувати приклади разом по одному стовпчику для батьків , а інший для дитини .Тобто позмагатись на швидкість. Докладідь зусиль, щоб вирішити приклади з дитиною одночасно.Після цього обовязково похваліть дитину, що вона розумна як дорослий! Запропонуте обмінятись завданнями для перевірки помилок. Діткам дуже подобається грати у вчителя і перивиряти  завдання батьків :)

На лісовій дорозі

     Увечері поверталися ми з полювання. Їхали повільно густим лісом. Світло фар вихоплювало з темряви чорні стовбури дубів, білі стрункі березки. Під колеса лягав килим опалого листя.
Раптом водій душе різко загальмував - попереду лежав якийсь темний клубок. (36 слів)

②   Я швидко вийшов з машини. Виявилося, що це був їжак, увесь уліплений листям. Злякавшись світла та шуму мотора, він завмер на дорозі. Я нахилився і торкнувся звірятка. Воно тут же засопіло, ворухнулося і боляче вкололо долоню. (36 слів)

     Тоді я покотив його по листю, і клубочок зробився ще пулішим. Дорога була вільна ,і ми поїхали далі. А я подумав, що їжачок ніс на своїх голках постіль. Він готувався до земи. Скоро він засне до весни. (36 слів)

пятница, 15 мая 2015 г.

ВЕДЕННЯ УЧНІВСЬКИХ ЗОШИТІВ


На протязі першого семестру 1 класу діти виконують завдання у зошитах з друкованою основою.  І в батьків не виникає питань, щодо правильного оформлення робочих зошитів.  Коли дитина починає писати класні роботи та домашні завдання  в звичайних зошитах батьки повинні пояснити дитині як правильно писати в таких зошитах. У самих батьків виникає купа запитань щодо норм при оформлені зошита. Скільки клітинок відступати від згибу та полів? Скільки ліній пропускати між роботами?
Давайте спробуємо розібратись більш докладніше, як правильно писати у зошитах.
Щоб навчити першокласників орієнтуватися в правильності оформлення робіт в зошитахі, доцільно, починаючи з другого півріччя у шестирічок та з другого місяця навчання у семирічок, паралельно практикувати виконання окремих завдань у звичайних зошитах з та¬кою ж з друкованою основою.

Кругові приклади

Кругові приклади - це приклади в яких кожен наступний приклад починається з відповіді попереднього.


Діткам дуже подобаються кругові приклади. Спробуйте з дитиною вирішити декілька кругів.
10-9=
1+8=
9-5=
4+4=
8-6=
2+5=
7-4=
3+3=
6-1=
5+5=

Не випусти рака з рота


①         Летіла ворона понад морем, дивиться – лізе рак. Вона схопила його та понесла через лиман у ліс, щоб сісти де-небудь на гіллі та гарненько поснідати. Бачить рак, що може пропасти, і звернувся до ворони. (35 слів)

②         Гей, вороно, знав я твоїх батьків: славні люди були!
- Угу! – каже ворона, не роззявляючи рота.
- Братів і сестер твоїх знав, добрі люди були!
- Угу! – відповідає ворона.
- Але мені здається, що на світі нема розумнішої тебе! (35 слів)

Бджоли і ведмідь


①         Дикі бджоли мали гніздо в дереві. Довідавшись про це, ведмідь приходить до них і каже: “Ви дрібні, слабкі створіння! Дайте мені ваш мед, бо інакше дерево  виверну, мед  з’їм,  а вас видушу!”
- Добре, - кажуть бджоли. (35 слів)

②         -Спробуй. Якщо даси нам раду, ми піддамося.
Ведмедя розгнівала така відвага бджіл, засунув він свою голову в дерево і висунув язик по мед, але раптом відчув такий страшний біль, що і за свою силу забув. (35 слів)

Білочка


①         В одному лісі проживала білочка, що завжди щось в когось позичала. А віддавати вже й забувала.
                Одного разу пішла вона до вовка позичати сокиру, щоб дім побудувати. Вовк дав їй сокиру. А незабаром вона знадобилася. (35 слів)

②         Та білочка її все не несе.
                Пішов господар по річ свою сам. Прийшов до білочки і побачив, що сокира його висить на гілочці, вже поіржавіла, бо на дощі весь час була. Білочка про неї забула. (35 слів)

Криниця


①         Було це давно, коли нашу землю топтали татарські орди. Жорстоко вони нищили все.
Водній хатині жила бідна вдова з двома дітками. Щоб не вмерти від ворожого меча, вона схопила дітей та стрибнула в криницю. (35 слів)

②         Сталося диво. Перетворилася дочка Наталочка на кущ калини, а намисто її – на червоні ягідки. Відтоді росте біля криниці калина.
А хлопчик Іванко став журавликом біля криниці. І з того часу воду з криниць набирають журавлі. (35 слів)

Горщик каші


①         Жила собі дівчинка. Одного разу пішла вона до лісу по ягоди і зустріла стареньку бабусю. Та привіталася і попросила у дівчинки ягід. Дівчинка дала, а бабуся сказала:
За те, що ти добра, дам тобі горщика. (35 слів)

②         Ти скажи: “Раз,два, три – горщик вари!” І він буде варити тобі смачну кашу. А коли скажеш: “Раз, два, три – більше не вари!” – перестане.
Подякувала дівчинка, взяла горщик і пішла додому. Мама дуже зраділа горщику. (35 слів)

Господиня і рак


①         Якось рак служив у господині за наймита. Перед Різдвом сказала ракові господиня: “ Піди до міста, купи там дріжджів на пампухи та повертайся швидко додому!”
Рак зібрався і пішов. Іде він, іде, але як?
Минуло Різдво.  (35 слів)

②         Уже і великий піст, а рака таки нема. Аж в Велику п’ятницю рано дивиться господиня через вікно, а рак лізе і несе повно горнятко дріжджів. “ Слава Богу, - подума собі господиня, - будуть дріжджі хоч на паску!” (35 слів)

Жменька сміття

①         Жив у одному селі чоловік та мав сина. Надумав чоловік женити свого сина та не міг знайти гарної та роботящої невістки.
Одного разу набрав чоловік повен віз слив і поїхав на базар міняти на сміття. (35 слів)

②         Приїхав на базар і голосно вигукує:
- Міняю сливи на сміття
Почали до нього жінки сміття зносити, хто мішок, хто - два, а хто – аж три. А тут прийшла до воза гарна дівчина і принесла жменьку сміттячка… (35 слів)

③         - Ой, не знаю, дядечку, скільки слив за соє сміття я поміняю.
Глянув чоловік та відповів дівчині:

_ тобі я віддам усі сливи. Та ще й сватів пришлю, бо маю гарного роботящого сина, будеш йому доброю дружиною. (35 слів)

І хитрого можна обдурити



①         Спіймала якось кума – лисиця вгодовану гуску. Але перш ніж з’їсти, спитала:
- Що б ти зробила зі мною, гусочко, якби я була зараз на твоєму місці?
- Я, лисичко, зняла б підняла в небо та заплющила очі. (35 слів)

②         А потім почала б молитися, дякуючи Богові за, те, що послав мені такий смачний обід. А потім з’їла б тебе, - відповіла гуска.
- Дуже розумно! – погодилась лисичка. – Так я і зроблю.
Підняла лисиця лапи до неба. (35 слів)

Сьома дочка


①          Було у матері сім дочок. Поїхала одного разу мати в гості до сина, а син жив далеко-далеко. Повернулася додому аж через місяць.
Коли мати ввійшла до хати, дочки почали говорити, як вони скучили за матір’ю. (36 слів)

②         -Я скучила за тобою, немов маківка за сонячним променем, - сказала перша дочка.
- Я чекала тебе, як суха земля чекає краплину води, - промовила друга дочка.
- Я плакала за тобою, як маленьке пташеня за пташкою, - сказала третя дочка. (36 слів)

Здрастуйте



Лісовою стежкою йдуть батько і маленький син. Тиша. Сонце світить. Стукає дятел. Дзюрчить лісовий струмок… Раптом син побачив: назустріч їм іде бабуся з паличкою.
- Тату, куди йде бабуся? – запитав син.
- Побачити, зустріти чи провести, - відповів батько. (36 слів)

- Коли зустрінемося з нею, скажемо їй “здрастуйте”, - сказав батько.
- Навіщо? – здивувався син. – Ми зовсім незнайомі.
- Ось зустрінемося, скажемо, тоді побачиш, для чого.
Ось і бабуся.
- Здрастуйте, - сказав син.
- Здрастуйте, - сказав тато.
- Здрастуйте, сказала бабуся і посміхнулася. (36 слів)

Гвинтик



Юрко готував домашнє завдання з граматики. Він переписав кілька речень. Треба було підкреслити іменники, але Юрко поспішав. Він швиденько згорнув зошит і побіг грати в м`яч.
Увечері батько перевірив зошити й помітив, що не все зроблено. (36 слів)

- Чого ж ти не закінчив? – питає сина.
А Юрко не знає, що казати.
- То дрібничка, то гвинтик…
- - Слухай, що я тобі розповім, - мовив батько.
- На заводі збудували літак. Лишалось загвинтити під крилом маленький гвинтик. Загадали робітникові. (36 слів)

Сини



Дві жінки брали воду з криниці. До них підійшла третя.
Сивий дідусь присів на камінчик перепочити.
Одна жінка каже іншим:
- Мій синок сильний. Ніхто його не одужає.
- - А мій співає, як соловейко,- сказала друга.
- А третя мовчить. (36 слів)

- Чого ти про свого сина нічого не скажеш? – питають її сусідки.
- Що сказати? Нічого особливого в ньому немає.
Набрали жінки відра і пішли. І старенький за ними. Йдуть жінки, зупиняються. Болять руки. Хлюпає вода. Ломить спину. (36 слів)

Підлога буде чиста... а душа?



Першокласниця Марійка, прийшла додому, побачила: підлога в кімнаті числа, аж блищить.
- Як це – після? … - здивувалась мати. – А під час уроків?
Ми витираємо підлогу після уроків. Бо приходить комісія… (36 слів)

Тільки вони закінчили розмову, як хтось постукав.
Мама відчинила.
До хати ввійшла сусідка – стара престара бабуся Христина.
 Мама вклонилась бабусі, взяла її під руку й  провела  до вітальні.
Жахнулась Марійка. Надворі дощ, взуття у бабусі брудне… (36 слів)

Мудра голка



Марійка любить  дивитись, як мама вишиває квіти. Червона нитка до зеленої, до жовтої… Так гарно виходить. Чорнобривці, айстри, волошки, барвінок…
- Мамо, дай мені голку… Я теж хочу вишивати, - якось сказала Марійка.
Ти ще мала, пальчики поколеш. (36 слів)

Мама відрізала шматок білої тканини, дала голку, нитки.
Раз кольнула Марійка, вдруге ,нитка заплуталась.
Марійка подумала: “Мама мудрою голкою вишиває, а мені дала погану”.
Пішла мати до крамниці. А Марійка мерщій за мудру голку, за полотно. (36 слів)



ЗАТВЕРДЖЕНО
Наказ МОН України
від 20.08.2008 року № 755










Додаток 3     
ЧИТАННЯ
українська мова навчання
2 – 4 класи

Об’єктами контролю й оцінювання з читання є:
• навичка читання вголос і мовчки з урахуванням усіх її характеристик;
• елементарна обізнаність з колом дитячого читання;
• елементарна обізнаність з літературознавчими поняттями;
• уміння працювати з текстами різних жанрів;
• виконання творчих завдань на основі прочитаного;
• бібліотечно-бібліографічні, книгознавчі уміння.


Читання вголос

        Перевірка розвитку навички читання вголос у 2-4 кл. здійснюється індивідуально у процесі поточного контролю і підсумкового (в кінці першого і другого семестрів). Перевіряються всі якості навички читання вголос (правильність, усвідомленість, темп, виразність).

Техніка читання вголос 2 клас

Читання вголос оцінюється за такими критеріями:
2 клас
Рівень навчальних досягнень учнів

Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів*


І
Початковий
Учень (учениця) читає відривними складами, припускаючись багатьох помилок у закінченнях, наголошуванні слів, на пропуск, перестановку літер і складів, в інтонуванні речень; помилок мовного характеру. Учень частково розуміє значення окремих слів, словосполучень, речень у тексті.
Темп читання значно нижчий від нормативного.

ІІ
Середній
Учень (учениця) читає плавно складами, припускаючись окремих помилок у закінченнях, наголошуванні слів; на пропуск, заміну, перестановку букв і складів; інтонування речень. Усвідомлює фактичний зміст твору лише з допомогою вчителя.

Техніка читання вголос 3-4 клас

3-4 клас
        


Рівень навчальних досягнень
учнів

Бали

Критерії оцінювання і норми читання


І
Початковий



1
Учень (учениця) читає відривними складами, припускаючись численних помилок у закінченнях, наголошуванні слів, на пропуск, перестановку літер і складів, помилок мовного характеру. Частково розуміє значення більшості слів, словосполучень у тексті. Усвідомлює зміст окремих речень тексту. Темп читання суттєво нижчий від нормативного.
2
Учень (учениця) читає переважно складами, з тривалими паузами у темпі, значно нижчому від нормативного, припускаючись численних помилок у закінченнях, наголошуванні слів, на пропуск, перестановку літер і складів, помилок мовного характеру. Розуміє значення окремих фрагментів змісту твору.
3
Учень (учениця) значну кількість слів читає складами, не дотримуючись пауз між реченнями і смисловими групами слів. Темп читання нижчий від нормативного. Припускається багатьох помилок на перестановку, заміну складів, звуків, слів, у наголошуванні слів, інтонуванні речень. Недостатньо усвідомлює фактичний зміст твору, користуючись значною допомогою вчителя.
3-4 клас
        

Рівень навчальних досягненьучнів
 Бали
 Критерії оцінювання і норми читання
  ІПочатковий   
1
Учень (учениця) читає відривними складами, припускаючись численних помилок у закінченнях, наголошуванні слів, на пропуск, перестановку літер і складів, помилок мовного характеру. Частково розуміє значення більшості слів, словосполучень у тексті. Усвідомлює зміст окремих речень тексту. Темп читання суттєво нижчий від нормативного.
2
Учень (учениця) читає переважно складами, з тривалими паузами у темпі, значно нижчому від нормативного, припускаючись численних помилок у закінченнях, наголошуванні слів, на пропуск, перестановку літер і складів, помилок мовного характеру. Розуміє значення окремих фрагментів змісту твору.

Оцінювання читання напам’ять

Оцінювання читання напам’ять
Якість читання напам’ять визначається за такими критеріями:
– правильність, повнота відтворення учнем (ученицею) фактичного змісту тексту;
– виразність читання (доречність використання інтонаційних, мовленнєвих та позамовних засобів виразності);
– дотримання орфоепічних норм (літературна вимова голосних і приголосних звуків у різних позиціях, сполучень звуків у мовленнєвому потоці, а також наголошування слів та інтонування речень, різних за метою висловлювання). У дітей з органічними порушеннями вимови цей критерій не враховується.
Вимоги до якості читання напам’ять є наскрізними для учнів 2-4 класів і носять рекомендаційний характер.

Читання мовчки 4 клас нормативи

Читання мовчки оцінюється за такими критеріями:

4 клас

Рівень
навчальних
досягнень
учнів

Бали

Критерії оцінювання і норми читання


          І
Початковий



1
Учень (учениця) розуміє зміст окремих речень у тексті. читає напівголосно у темпі, суттєво нижчому від нормативного.
2
Учень (учениця) розуміє окремі події у змісті твору. Читає пошепки, у темпі, суттєво нижчому від нормативного.
3
Учень (учениця) спроможний(-на) відповісти лише на запитання, що стосуються окремих фрагментів змісту твору. Утруднюється пояснити, як пов'язані між собою події у тексті. читає з вираженими ознаками беззвучної артикуляції у темпі, нижчому від нормативного.


ІІ
Середній
4
Учень (учениця) правильно відповідає на окремі запитання, пов'язані з розумінням фактичного змісту твору. читає з ознаками беззвучної артикуляції у темпі, нижчому від нормативного.
5
Характер відповідей учня (учениці) на запитання свідчать про неповне розуміння фактичного змісту твору. Під час читання часто виникають зовнішні мовленнєві рухи. Темп читання є дещо нижчим від нормативного.

6
Рівень усвідомлення фактичного змісту нескладного тексту є загалом досягнутим, а основний смисл залишається неосвоєним. Учень (учениця) читає у темпі наближеному до нормативного. Періодично виникають зовнішні мовленнєві рухи під час читання багатоскладових та важких для розуміння слів


ІІІ
Достатній



7
Учень (учениця) виявляє достатнє розуміння фактичного змісту тексту. Виконуючи завдання, припускається помилок, пов'язаних з розумінням основної думки твору, розумінням значення окремих слів, висловів, у т. ч. вжитих у переносному значенні. Спосіб і темп читання відповідають нормативним показникам.
8
Учень (учениця) усвідомлює фактичний зміст тексту, але неповно розуміє його основний смисл. Правильно виконує 2/3 частини запропонованих завдань. Спосіб читання учнів є достатньо сформованим, темп читання дещо перевищує нормативні показники.
9
Учень (учениця) виявляє здатність самостійно усвідомлювати фактичний зміст твору, основний смисл – з незначною допомогою вчителя. Припускається окремих неточностей у відповідях на запитання щодо розуміння висловів, ужитих у переносному значенні. Спосіб і темп і читання свідчать про належний рівень сформованості цього виду читання.


          І
Початковий



10
Учень (учениця) у повному обсязі усвідомлює фактичний зміст основного смислу твору. Мають місце поодинокі випадки неточного розуміння підтексту. Темп читання суттєво перевищує нормативні показники читання вголос.
11
Учень (учениця) у повному обсязі поглиблено, усвідомлює фактичний зміст та основний смисл різних за ступенем складності творів. Іноді припускається неточностей щодо розуміння підтексту. Спосіб читання відповідає критеріям цього виду читання, а темп значно перевищує нормативні показники.
12
Учень (учениця) у повному обсязі поглиблено розуміє зміст та основний смисл різних за складністю окреслених навчальною програмою текстів; правильно відповідає на всі запитання за змістом прочитаного Темп читання зазвичай у 1,5-2 рази перевищує нормативні показники читання вголос. Спосіб читання відповідає критеріям цього виду читання..